iPara Blog

Tek bir entegrasyon yaparak e-ticaret sitenizden tüm banka ve kredi kartları ile online ödeme alın.

Hizmet ihracatı, farklı ülkelerdeki firmalara hizmet satışı olarak tanımlanabilir. Gıda veya malzeme ihracatında olduğu gibi hizmet ihracatı da uzlaşımına bağlı olarak bir ülkedeki firma diğer ülkedeki firmaya döviz cinsinden hizmet sağlar. Turizm, inşaat, taşımacılık hizmet ihracatı olarak değerlendirilen başlıca sektörler arasındadır. Bunların yanı sıra, serbest çalışan (freelance) kişiler de çeşitli kanallar üzerinden farklı sektörlere yönelik hizmet ihracatı yapabilirler. Bu yazımızda sizler için, serbest çalışan kişilerin hizmet ihracatı yapabilmeleri için gerekli olan kanalların başında gelen UpWork ve Fiverr’ı açıklayarak bu kanallar üzerinde yapılabilecek freelance dijital pazarlama işlerini listeledik.

Upwork

Upwork dünyanın pek çok ülkesinden serbest çalışanlar ile çeşitli hizmet talep eden firma veya kişileri buluşturan en yaygın kullanılan iş platformlarından biridir. Serbest çalışan platform üzerinde yetkinliklerine ve deneyimlerine yer verdiği profili ile birlikte kendisine en uygun iş ilanlarına başvuru yapabilir. Platform üzerinde farklı yetkinliklerin arandığı hem kısa hem uzun dönemli çeşitli iş talepleri bulunuyor. Platform üzerinde firma veya işverenler iş teklifini doğrudan serbest çalışana da iletebiliyor. İş talebi veya teklifinin kabul edilmesi durumunda talep edilen iş yerine getirildiğinde işin teslimi ve ödeme işlemi Upwork üzerinden gerçekleştiriliyor.

Fiverr

Fiverr, serbest çalışanların farklı ülkelerdeki firmalarla uzlaşarak hizmet ihracatı yapabilecekleri bir diğer platformdur. Bu platformda serbest çalışanlar sundukları hizmetleri sergiledikleri ve sundukları hizmete karşılık talep ettikleri ücretin yer aldığı bir sayfa oluştururlar. Dünyanın farklı ülkelerindeki firma veya kişiler bu sayfaları inceleyerek kendilerine en uygun serbest çalışana talep ettikleri iş isteğini iletirler. Ayrıca, firma veya kişiler talep edilen işin içeriğini, teslim tarihini ve ücretini belirttikleri ilanlar da paylaşabiliyorlar. Her iki durumda da talep edilen işin alınması ve tamamlanmasıyla ödeme işlemi Fiverr hesabına gerçekleşir.

Freelance Dijital İşler

Serbest çalışanlar için Upwork ve Fiverr gibi platformlarda hizmet ihracatı yapabilecekleri çeşitli iş seçenekleri bulunuyor. Bu iş seçeneklerinin içeriği ve gereklilikleri hizmeti talep eden kişi veya firmaya göre farklılık gösterebiliyor. Serbest çalışanların bu platformlarda iş başvurularını yaparken veya kendilerine gelen teklifleri değerlendirirken sahip oldukları yetkinlik ve deneyim konusunda geçerli bilgiler sunması oldukça önemlidir. Talep edilen işin uygun şekilde yapılmaması durumunda platformlardaki değerlendirmeler serbest çalışanın sonraki iş tekliflerini doğrudan etkileyebiliyor. Upwork, Fiverr ve benzeri platformlarda serbest çalışanlardan en çok talep edilen dijital işleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tasarım
  • Yazarlık
  • Tercüme
  • Pazar Araştırma Analisti
  • Veri Girişi
  • Sanal Asistanlık
  • Online Araştırma
  • Transkripsiyon
  • Finans & Muhasebe
  • Web & Mobil Yazılım Geliştirme