iPara Blog

Tek bir entegrasyon yaparak e-ticaret sitenizden tüm banka ve kredi kartları ile online ödeme alın.

Az sermaye ile yapılabilecek iş fikirleri genellikle içerdiği düşük risk yüksek kar marjları ile başarılı bir girişim için bir güzel bir fırsat. Teknolojinin gelişmesi, piyasa koşullarının değişmesi belirli iş fikirlerinin ortaya çıkmasına ve geliştirilmesine yardımcı oluyor. Her ne kadar bu iş fikirlerinin çalışma modelleri ve işleyişleri farklılık gösterse de etkinlik ve başarısı iş süreçlerinin nasıl yürütüldüğü ile bağlantılıdır. Sizler için bu yazımızda, az sermaye ile yapılabilecek belirli iş fikirlerini listeledik.

1. Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanı, firma sosyal medyada daha etkin reklam stratejileri uygulamaları konusunda gerekli desteği vererek firmalara ait ürün veya hizmetlerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlar. Belirli üniversitelerdeki bölümlerde bu alana yönelik dersler olsa da direkt olarak eğitim veren üniversite bölüm bulunmuyor. Bu alana yönelik tüm gerekli bilgiler çeşitli sertifika programlarına katılarak da elde edilebiliyor. Ufak bir sermaye ile bu programlara katılabilir, firmaların reklam ve pazarlama çalışmaları için tek başınıza veya ekibiniz ile birlikte danışmanlık hizmetini verebilirsiniz.

2. E-Ticaret Sitesi

Günümüzde en yaygın ve popüler iş modellerinden biri olan e-ticaret ile internet üzerinden pek çok ürün ve hizmet çeşidi geniş kitlelere ulaştırılabiliyor. Satışı gerçekleştirilmesi planlanan ürün ve hizmete göre sermaye miktarı farklılık gösterse de temelde ürün ve hizmetin sunulabildiği bir site gerekiyor. Bununla birlikte, bir e-ticaret sitesi kurmanız veya online pazar yerlerinde bir mağaza açmanın, sunduğunuz ürün ve hizmete yönelik uygulayacağınız pazarlama ve reklam faaliyetleri, kuracağınız şirket türü de gerekli sermaye miktarını değiştirebiliyor.

3. Dropshipping

Başlangıç sermayesi son derece az olan dropshipping, düşük maliyetlerle kazanç elde edilmesini sağlayan bir ürün satış yöntemidir. Stoksuz, düşük riskli ve esnek yapısıyla dropshipping yönteminde üretim, depolama, paketleme gibi operasyonel iş süreçlerine yönelik masraflar bulunmaz. Satıcı tarafından satılmak istenen ürünler e-ticaret sitesi veya sanal pazar yerlerinde sunularak alıcı ve tedarikçi arasında köprü işlevi kurulur. Bu nedenle, bu iş modelinde doğru ürün ve doğru tedarikçinin seçimi önemli rol oynuyor.

4. Online Eğitim

İnsan kaynaklarından tasarıma, müzikten yazılım geliştirmeye pek çok alan için eğitim paketleri oluşturarak bilgi ve yeteneklerinizi çeşitli platformlar üzerinden sağlayabileceğiniz online eğitim hizmeti ile kazanca çevirebilirsiniz.Etkin pazarlama ve reklam stratejileri ile kitlenizi genişletebilir, kazancınızı artırabilirsiniz. Bu iş seçeneği için temelde internet, bilgisayar, içerik oluşturulmasını ve düzenlenmesini sağlayan programlar, kamera ve mikrofon yeterli olabiliyor.

5. Uygulama Geliştirme

Firmaların iş süreçlerini kolaylaştırmak ve etkinliğini artırmak için ihtiyaç duyduğu yazılım ürün ve sistemlerini oluşturan uygulama geliştiricileri bir şirket bünyesinde çalışabildikleri gibi geliştirdikleri uygulamaları satarak veya yayınlayarak abonelik, uygulama içi reklam ve satın alma gibi seçenekler ile sürekli bir gelir sağlayabilir. Uygulama geliştirerek kazanç sağlamak için belirli bir yazılım bilgisi, bilgisayar donanımı ve belirli yazılım programlarına sahip olmak yeterli olabiliyor.

6. Fotoğrafçılık

Yaratıcı bir bakış açısı ile teknik bilgiyi birleştirerek canlı ve cansız objelerin fotoğraflarını çeken fotoğrafçılar moda, portre, doğum, ürün fotoğrafçısı gibi ilgi alanları ve uzmanlıklarına göre birbirinden ayrılabiliyor. Fotoğrafçı olarak kazanç sağlamak için kamera, objektif ve  fotoğrafları düzenlemek için belirli yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Yayıncılar, ajanslar, kurumsal firmalar için hizmet verebileceğiniz gibi özgün fotoğraflarınızın satışını kendi web siteniz kurarak veya üçüncü taraf siteleri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

7. İçerik Editörlüğü

İnsan kaynakları teknoloji gibi çeşitli alanlara yönelik pazarlama, tanıtım ve reklam amaçlı metin düzenlemeleri ve uygun görsel seçimini yapan içerik editörlüğü alanında faaliyet göstermek için resmi bir eğitim zorunluluğu bulunmuyor. Piyasa talebi doğrultusunda gerekli sertifika programlarına katılarak, uygun araçları kullanarak ve gerekli araştırmayı yaparak bu alanda kazanç sağlamak mümkün olabiliyor. Başlangıç sermayesi oldukça düşük olan içerik editörlüğü için internet bağlantısı olan bir bilgisayar yeterli olabiliyor.

8. Grafik Tasarım

Kitaplardan ürün ambalajlarına, reklamlardan bilgisayar oyunlarına çeşitli sektörde yararlanılan grafik tasarım ile belirli bir mesajın, fikrin veya konseptin görsel olarak aktarılması amaçlanır. Belirli yetkinliklere, bilgi birikimine ve deneyime sahip olması beklenen grafik tasarımcılar kurumsal firmalar, ajanslar ile çalışabildiği gibi sahip olduğu ekipman ve uygulamalar ile oluşturdukları özgün tasarımlarının satışını kendi e-ticaret siteleri veya sanal pazar yerlerinde gerçekleştirebiliyor.

Yukarıda sizler için listelediğimiz az sermaye gerektiren iş fikirlerini hayata geçirdiğinizde ve geniş bir müşteri kitlesine ulaştığınızda müşterilerinize güvenli bir ödeme yöntemi sunmanız büyük önem taşıyor. İşletmenizin ödeme sürecini güvenli ve hızlı kılan yeni nesil iPara çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.